⭐Economics Seminar ⭐– The Economic Development of Cambodia and its Path to High Income Status
📚Join us for a comprehensive overview of the economic development of Cambodia with Mr. Faya Hayati, Senior Economists, Economic Policy, World Bank Group (Cambodia Country Office).
Faya Hayati has worked for the World Bank for more than a decade and is currently the Senior Economist for Cambodia where he leads the engagement on Economic Policies. Previously, he was the country economist for Myanmar, Iran and Syria and covered issues relating to macro forecasting, debt dynamics and public expenditure analysis. Prior to joining the Bank, he lived and worked in Australia, where he worked in the Prime Minister’s Office and the Department of Treasury as a macroeconomic forecaster. He holds a PhD in Public Policy Economics from George Washington University, Masters in Economic development and a Master’s in diplomacy from the Australian National University (ANU) and a Bachelor of Economics and Bachelor of Law from the ANU.